

☀️ LOPPER – MUSIK – MAD – KAJHYGGE 🦀
Søndag den 23. august 2026 kl. 10.00–16.00
Efter nogle års pause vender husbådsforeningens Kajfest & Loppemarked endelig tilbage. Vi glæder os til igen at fylde Skibbroen med loppefund, god mad, musik, kolde drikke og masser af hygge langs kajen.
Som altid bliver der masser af lopper at gå på opdagelse i, og i løbet af dagen vil der være musik og hyggelige indslag, som skaber den helt særlige stemning på Skibbroen. Programmet er stadig under udvikling, og vi glæder os til løbende at kunne præsentere de forskellige musikere og aktiviteter. Indtil videre kan vi afsløre, at Becks Blä kigger forbi og spiller.
Der bliver selvfølgelig også noget for den søde tand og den lille sult. Vi får blandt andet besøg af en vaffelbod, en limonadebod, en kaffevogn og en madbod. Og mon ikke der også sniger sig en is eller to med på en god sensommerdag?
Vi arbejder også på et hyggeligt program for børnene, som vi glæder os til at fortælle mere om, når det hele er faldet på plads.
Kort sagt håber vi at skabe en dejlig søndag ved vandet, hvor venner, naboer, familier og besøgende kan slå sig ned, gå på loppejagt, nyde musikken og bare være sammen.
💙 GOD KARMA
Vi elsker, når loppemarkedet også kan gøre en forskel.
Derfor koster en stadeplads fortsat 100 kr., og overskuddet går til et godt formål.
I år støtter vi igen Plastic Change, fordi vi hver eneste dag kan se, hvor meget affald der ender i havnen omkring os. Vi håber derfor, at årets loppemarked både kan skabe liv på kajen og være med til at støtte arbejdet for renere have.
VIL DU BOOKE EN STADEPLADS?
Send en mail til laura_nyby@yahoo.dk og overfør 100 kr. på MobilePay: 7840JW.
Praktisk information:
• Der er plads til 100 stader.
• Pris: 100 kr. pr. stade.
• Først til mølle.
• Stadepladsen er ca. 2 × 3 meter – vis hensyn til dine naboer.
• Vi har desværre ikke borde, stole eller andet udstyr til udlejning.
• Opstilling fra kl. 08.00. Ingen biler på området efter kl. 09.30.
• I vælger selv placering langs kajen. Frivillige står klar med kridt, så I kan markere jeres plads.
• Indkørsel med bil sker fra Fisketorvet.
• Alle rydder op efter sig selv – intet må efterlades.
• Ved aflysning, f.eks. på grund af vejret, kan stadelejen desværre ikke refunderes. Til gengæld går pengene til et godt formål.
PARKERING
• Op til fire timers gratis parkering ved Fisketorvet med deres gratis medlemsskab.
Arrangementet bliver til i fællesskab med en masse engagerede mennesker, samarbejdspartnere og frivillige, som er med til at skabe dagen. Har du en god idé til et indslag, en aktivitet eller noget, der kunne gøre dagen endnu hyggeligere, så hører vi meget gerne fra dig.
Vi glæder os til at byde jer velkommen på Skibbroen til en skøn sensøndag med lopper, musik, god stemning og kajhygge.
Vi ses den 23. august! 💜