Labyrinten på Pile Allé
Labyrinten på Pile Alle på Frederiksberg er en af de ældste i Danmark. Den blev bygget i 1784 af Johan Christopher von Gersdorff, og det siges, at han skabte den som et symbol på enhed mellem kristne og jøder. Labyrinten har 12 indgange, og det kan tage op til en time at gå den helt igennem.
Kender du til labyrinten på Pile Alle på Frederiksberg?
Det er en skjult perle i byen, som ikke mange kender til. Jeg faldt tilfældigt over den en dag, og jeg blev fascineret af dens historie, og hvad den repræsenterer.
I dette blogindlæg vil jeg gerne dele med dig, hvad jeg lærte om labyrinter, og hvorfor de er så vigtig en del af vores kultur.Labyrinter har eksisteret i århundreder, og der er ikke noget entydigt svar på, hvorfor de findes. Nogle siger, at de bruges til åndelige formål, mens andre mener, at de blot er en sjov måde at fare vild i naturen på. Uanset hvad årsagen er, er labyrinter blevet en vigtig del af vores kultur og kan findes over hele verden.
Pile Allé 14A
2000 Frederiksberg
Hjemmeside: Link her