Legepladsen Aksel Møllers Have

Legepladsen Aksel Møllers Have

Legepladsen Aksel Møllers Have

Legepladsen er totalrenoveret i 2020, og tæt på legepladsen ligger en motionsplads opført i 2019.

Legeområdet for de mindre børn ligger op til rollelege og sætter gang i kreativiteten, med tanke på urtehaver med grøntsager, snegle og edderkopper. Der er et legesystem med høje legehuse forbundet med et stort klatre-edderkoppespind, en bred rutsjebane for de mindste, et blomsterbutik-legehus, to små bævergynger, en snegl man kan sidde på og en karrusel med niveaufri adgang, også for kørestolsbrugere.
Legeområdet for de store børn har fået et stort nyt klatreanlæg, der giver gode muligheder for fysisk udfordring, samt en fugleredegynge med plads til flere børn ad gangen.
I området mellem legeområdet til store og små børn er der tre trampoliner og tre spinnere, hvor man kan få sig en snurretur.
De enkelte områder er adskilt med betonkanter og siddeplinte, så der er gode muligheder for ophold i både sol og skygge. Området er tilført en ny og varieret beplantning bestående af buske med spiselige bær (ribs og solbær) og en masse stauder og græsser. Der er dog også stadig områder med bøgepur.

Aldersgruppe:
Små/store/voksne
Faciliteter::
Areal i kvadratmeter: 100
Aflukket: Ja
Bænke: Ja
Bord/bænkesæt: Ja, på pladsen i haven
Skygge: Ja
Toilet: Nej
Bemandet: Nej
Tilgængelighed
Kategori 2: Kørestolsbrugere kan komme i kontakt med dele af legeområdet/legeredskaberne.

Kilde: Frederiksberg Kommune

Aksel Møllers Have
2000 Frederiksberg

Hjemmeside: Link her

______________________________________________
Se Event kalender her